Toho trolla si nevšímejte.

5 knih, co byste si měli koupit k Vánocům

Adam Ondráček
3 min readDec 7, 2018

Ti zkušenější už ví. Vánoční nákupy se mají začínat dárkem pro sebe. Musíte si zajistit, že budete mít z těch Vánoc radost, že …… abyste mohli s čistým svědomím začít utrácet za dárky pro ostatní:)

A protože bych tipoval, že tak od pondělí 17. prosince 2018 do pondělí 7. ledna 2019 (což je krásných 21 dní) se v práci po nikom nebude nic moc chtít, bude spoustu času na čtení. Tak tady jsou má doporučení — mých letošních pět knih, které považuji za klíčové pro pochopení vývoje ve společnosti, pro vaše budoucí kroky v marketingu a komunikaci nebo pro váš kariérní a osobní rozvoj.

Thomas L. Friedman: Thank You For Being Late

Zásadní kniha mého roku 2018. Je tak aktuální, že ji čtete a při tom máte pocit, že ji někdo mezitím dopisuje. Thomas Friedman, středoevropský židovský přistěhovalec do skandinávské Minnesoty, držitel Pulitzerovy ceny, ji napsal jako svou sedmou knihu. Popisuje v ní, proč máme všichni divný pocit, že nic nestíháme. Proč se s více informacemi produkuje i stále větší množství balastu. Píše o tom, že pro pochopení současného světa je klíčové pochopení tzv. digitální supernovy, která začala rozšířením internetu a přispěla k posílení dosahu jednotlivce tak, že každý teď může s pomocí zastaralého telefonu držet v šachu i celé země. Naprosto jasně argumentuje spojení digitální supernovy, generační exploze, globálního oteplování a politického vývoje, jehož výsledkem je třeba i Syrská občanská válka. Ale o politice kniha ve skutečnosti není. Je o rychlosti, s jakou se proměňuje společnost a zároveň o pomalosti lidských systémů, které se nedokážou dostatečně rychle učit, rozhodovat a spravovat veřejné statky. České vydání tohoto pěti set stránkového opusu zatím není a proto doporučuji si na poměrně složitou angličtinu vyhradit dost času. Budete číst po malých kouscích, abyste vstřebali komplexnost informací, které Friedman předkládá a teprve při pomalém čtení se ukáže, že jsou jasné jak denní světlo.

Afdhel Aziz & Bobby Jones: Good Is The New Cool

Manifest moderního amerického marketingu, který obsahuje své zásadní sdělení v prvních 15 stranách. Následují case studies, které jsou zajímavé, ale bez detailní znalosti celebrit a organizací v USA nebudou v našich končinách úplně relevantní. Ovšem — oněch 15 stran mě donutilo zásadně přehodnotit můj pohled na marketing a komunikaci a trvale se otisklo do mé práce.

Richard H. Thaler: Neočekávané chování

Aneb příběh behaviorální ekonomie. Kniha jednoho z největších propagátorů zmíněného oboru. Jeho zásluhou je vnímána i samotnými ekonomy nikoliv jako pavěda, ale něco, nad čím má smysl se alespoň zamyslet. Pro ty z vás, kterým je pojem “behaviorální ekonomie” vzdálený — jedná se o přístup k ekonomii, který nepočítá s racionálním chováním jednotlivce. Což doposud v ekonomii bylo samozřejmostí. Pro člověka kovaného v marketingu bude mnoho akademických experimentů a zjištění Thalera znít jako základní selský rozum, ovšem jako úvod do celé problematiky kniha posloužila skvěle. Teď o Vánocích se chystám na další metu v behaviorální ekonomii. Knihu Myšlení, rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana, dlouholetého to přítele Richarda Thalera.

Christopher Lochhead & Heather Clancy: Niche Down

Marketingová příručka, která vám to nejdůležitější v podnikání a řízení řekne už na obálce. Jenomže opakování je matka moudrosti a tak si skrze case studies a výpovědi různých autorit nakonec opravdu uvědomíte, že jiná, nikoliv lepší, značka je ta, která vyhrává. Doporučuji na delší let letadlem. Přistanete moudřejší a můžete knížku hned dát někomu u check-inu.

Hegarty On Creativity: There Are No Rules

Toto je v podstatě náborová knížka designové agentury Bartle Bogle Hegarty (BBH), které se přezdívá “Black sheep”. Své malé týmy má od New Yorku přes Londýn, Stockholm až Singapur. V jejím čele stojí kreativci vyznamenaní dokonce titulem “sir”. A díky této knize se už nikdy nebudu dívat na prázdnou stránku tak, jako doposud.

Pokud se vám článek líbil, dejte mu Clap nebo deset, sdílejte ho nebo začněte odebírat můj newsletter.

Jmenuji se Adam Ondráček, tvořím značky a marketingové strategie. Pomáhám menším i velkým firmám komunikovat a prodávat. Jsem drahý a nedělám zázraky na počkání: adamkontra.cz.

--

--