5KA: Ředitel umělé inteligence

Adam Ondráček
4 min readApr 12, 2018

Ad Age

Agentury čeká zásadní rozhodnutí, kterou větev evoluce si vyberou. Buď budou dále madmany, kteří v tabákovém kouři na pohodlných gaučích vymýšlejí vlastní hlavou a egem nápady, do kterých budou proudit mediální rozpočty anebo dají prostor chladnému uměleému mozku a hromadě dat. A až pak začnou vymýšlet nápady. Spoléhat na vlastní mozek je totiž so 2016. Ředitel umělé inteligence totiž má za úkol nejenom upozorňovat agenturu a klienty na možná řešení, která se na trhu nabízejí, ale pomáhat celou síť spolupracovníků školit. I proto dnes vidíme, že jak houby po dešti rostou interní akademie rozličných agentur. Jak totiž uvádí Thomas L. Friedman v knize Thank You for Being Late “…lidstvo se zlepšuje rychleji, než se stíháme učit. Pro ty z nás, co neudrží krok, se tak brzy technologie (včetně artificial intelligence) stane magií.”

Pay to play: The death of organic marketing?

OnBrand magazine

Kontrolu nad tokem informací od inzerenta a diváka přebírají samotné platformy. Právě kvůli dominanci služeb jako jsou Google či Facebook, kvůli tomu že neustále mění podmínky, které ne vždy všem amrkteréům vyhovují potřebujete Ředitele umělé inteligence. Jen ten bude umět najít řešení mimo všem známé a dostupné rámce. Jednou z takových strategií může být například tvorba vlastního kanálu v podobě mobilní aplikace. Protože jinak čelíme nevyhnutelnému: konci organického marketingu.

Ryan Detert: “A.I. can solve the influencer marketing problem”

OnBrand magazine

Neházejte ale flintu do žita. Odpovědí na monopol online gigantů je disruptivní síla uživatelů internetu. Tvůrci obsahu (influenceři) si totiž své publikum najdou vždy a jsou schopni ho migrovat mezi jednotlivými kanály. V influencer marketingu se bude v roce 2018 pohybovat jenom v USA okolo 5–10 miliard dolarů a tak není divu, že vznikají mnohé sítě, spojující publika influcencerů se centrálním, umělým mozkem. Jako v případě nástroje Influence, který do celého byznysu přidává schopnosti IBM Watson, který umí měřit psychografické složení influencerova publika. Jaké by to bylo, kdybyste dokázali měřit ROI vaší influencerské kampaně?

AI and branding: Roundtable

Branding mag

Rozhovor čtyř osobností marketingu a vývoje ukazuje na nějvětší výzvy umělé inteligence v marketingu. Ten mozek navíc si totiž sám práci nezadá a sám nevymyslí strategii. Stále potřebuje šéfa. Ovšem dá šéfovi volné ruce ke kreativnímu přemýšlení a díky tomu, že bude schopno analyzovat obrovské objemy dat, nabídne naprsto nové možnosti ve vztahu značky a zákazníka. Namísto honby za čím dál tím víc přesným cílením reklamy (ať už formou uměleé inteligence facebooku či skrze přesně definovaná publika influencerů) nabídne komunikaci peer-to-peer, jeden na jednoho. Co kdybyste mohli přizpůsobovat barvu webu podle toho, jaký psychologický profil vychází zákazníkovi, který na něj právě vstoupil?

SessionM whitepaper

Obrovské objemy dat o jednotlivých zákaznících doteď zpracovávala ve firmách jenom IT oddělení za účelem trackování a funkčnosti obchodu a e-shopu. Nyní ale přicházejí tzv. Customer Data Platforms. Nové možnosti nám ale ve spojení s umělou inteligencí dávají schopnost spouštět v předem připravených situacích kampaně (například remarketingové), které budou mít automaticky vytvořenou kreativu podle chování zákazníka a všech dat o něm, které systém získal. Zároveň bude schopen tyto kampaňě škálovat tak, jak by to nedovolovala lidská práce. A co teprve, když bude schopen odhalit jednotlivé vzorce a na potenciální budoucí scénáře chování nás upozornit?

5KA je kaviár článků, pečlivě vybraný ze zdrojů, věnujících se marketingu, komunikaci, psychologii a inovacím. Věřím, že na světe je informací více než dost a za nejhodnotnější pak musíme považovat schopnost je filtrovat. I to je jedna ze služeb, kterou přináším svým klientům — filtruji za ně informace a vybírám ty, které je posunou v podnikání a komunikaci dále. Pokud by vás zajímalo více, podívejte se, co dělám.

Originally published at adamkontra.cz.

--

--