5KA

Adam Ondráček
3 min readDec 22, 2016

--

Dnes je to o médiích — demonetizace Youtube, native advertising na Facebooku, inzerce na Spotify, vzdušné zámky reklamy na Pokémon GO i mediální příležitosti budoucnosti podle Megan Quinn ze StartupGrind. 5KA je pět článků z oboru, které mě za poslední dobu (měsíc) zaujaly.

FACEBOOK A YOUTUBE UPŘEDNOSTŇUJÍ INZERENTY PŘED UŽIVATELI

Respektive vložily se do dávného, téměř alchymistického vztahu mezi inzerenty (zadavateli) a vydavateli obsahu (influencery).

Možná jste u svého oblíbeného yutubera zachytili zoufalý řev nad tím, že Youtube začal s de-monetizací. Ve skutečnosti ale Youtube začal de-monetizovat už v roce 2014, akorát to uživatelům řekl až nyní.

Co to znamená? V jednoduchosti, pokud nový algoritmus vyhodnotí vaše video jako nevhodné, vyřadí vás ze sítě obsahu, ve které se zobrazuje reklama (ať už jako pre-roll nebo in video). A to i zpětně. Dopad to má, jak asi chápete, v první řadě na kvalitu sítě jako takové. Algoritmus totiž vyřazuje videa na základě obsahu o sexu nebo násilí nebo propagující drogy. Poslední ze zmíněných se dotkla například videa, ve kterém youtuber odpovídal na to, jaké léky vám předepíšou a jaké nikoliv. Především to ale bude mít dopad na to, že se napříč sítí začne objevovat ultra-korektní obsah, který žádným způsobem nemůže porušit žádná z velmi široce nastavených pravidel algoritmu. Přečtěte si o tom více včetně několika doporučení, co by měl Youtube udělat.

Facebook se rozhodl vstoupit do té šedé ekonomiky mezi brandy a influencery. Dobrá zpráva pro jedny, zkáza pro druhé. Publisher Tag totiž umožňuje vydavatelům obsahu (v zásadě fanpages celebrit, influencerů, vydavatelů apod.) sdílet přímo na své stránce obsah, který je označen jako Native Ad. Představte si to, jako když se vám v televizí objeví oznámení o product placementu (PP). V neposlední řadě pak jako inzerent dostanete přístup ke statistikám daného příspěvku, takže už vám nemůže vydavatel nakecávat nic o dosahu ani reakcích, a můžete společný byznys ukotvit podle jasných KPIs.

POSLOUCHEJTE…

Všichni mluvíme o videu, content marketingu, ale přitom možná nechtěně zapomínáme na sílu “rozhlasu”. Spíše bychom tomu možná mohli říkat “audio média”. Američtí inzerenti dosahují v rádiu průměrně 6x ROI a Spotify ve svém výzkumu tvrdí, že jejich kampaně mají o 60% větší ad recall než online kampaně. A věděli jste, že muži poslouchají Spotify v Česku mnohem častěji než ženy, když cestují?

Celou prezentaci si stáhněte zde

Ještě 14. června očekával Quartz, že, co se týče Pokémon GO, nezůstane jenom u sponzorovaných lokací. McDonald’s měl být jedním z prvních velkých inzerentů. Ale už na konci června bylo skoro po všem. Některá média zazáří a zhasnou. Na druhou stranu, ještě v červenci měl Pokémon GO 20 milionů daily users a k září zaznamenal 500 milionů stažení.

A kde budeme dost možná inzerovat příště? Jaký byznys vznikne na základech aplikací, jako je Uber nebo Facebook Messenger? Rozhovor s Megan Quinn v rámci londýnského StartupGrind a doprovodný článek:

Více o mě najdete na adamkontra.cz nebo mi dejte follow: Adam Ondráček

--

--