5KA: Děda na youtube

Adam Ondráček
3 min readApr 4, 2018

Seniorů je v Česku skoro stejně jako millenniálů. 2,2 milionu. Zatímco ti druzí plní newsfeedy všech sociálních sítí, pořádají se konference jak pro ně dělat marketing a píšou se o tom články (ehm), o seniorech toho asi zase tolik nevíme. Přitom je dostupných hned několik dobrých informačních zdrojů!

Pro začátek se podívejte na dokument OMG research o českých šedesátnících a jejich životním stylu. Jejich message užívat si života je podle mě přenositelná i na lidi mnohem mladší. Přehledná data včetně typologie seniorů pak najdete na www.fenomensedesatniku.cz. O tom, jak utrácejí a jak přistupují k penězům můžete pak vyčíst z prezentace výzkumu MilwardBrown pro Českou spořitelnu. Senioři peníze mají, chtějí je zhodnocovat a chtějí je rozumně utrácet.

M&S unveils ‘radical’ new brand campaign created by Grey London

Campaign Magazine

A právě přístup k životu, nebo life attitude, se stala pro britskou retailovou značku imperativem při vytváření cílových skupiny pro kampaně. Jak jsem předpovídal před půl rokem, budoucnost neleží v demografickém, ale v psychografickém cílení.

A Marks & Spencer opravdu o životě a penězích říká: “Spend it well!”

Don’t Be Surprised to See Your Grandparents on Social Media

Adweek

Kde se ale tedy senioři pohybují? Jaké kanály zasáhnout, když máte pocit, že už možná letáky do schránek přestávají fungovat? No, možná se budete za pár měsíců divit, až dostanete friend request od vaší bábi. V USA používá sociální sítě již více jak třetina seniorů. Ve věku do 69 let je to téměř polovina. 42% amerických babiček a dědečků přitom vlastní smartphone a 67% má přístup k internetu na denní bázi.

V roce 2025 bude každý český senior online

Médiář & Mediaguru

A jak je to v Česku? Stále vede televize, ovšem více než polovina lidí nad 55 let sleduje i videa na internetu. Čas pro novou generaci youtuberů. 68% českých seniorů používá denně internet a čte na něm zprávy. Zajímavý je v tom i vývoj — zatímco v roce 2008 používalo každý týden internet a počítač jenom 17% seniorů, v roce 2015 už to bylo celých 52%, tedy téměř čtyřnásobný růst. Tímto tempem bude v Česku každý senior online okolo roku 2025.

The 50+ age group is still a grey area for brands

Campaign Magazine

Zatímco brand manageři po celém světe se v zasedačkách spolu s agenturami potí, jak vytvořit větší engagement mezi mladými, společnosti, které vytvářejí produkty, jež jsou přitažlivé pro seniory na roli značku dost zapomínají. Senioři jsou tedy stále zvyklý hodně porovnávat benefity produktů a rozhodovat se podle kvality, ceny, jednoduchosti nákupu a dalších parametrů. Proč ale mnohé společnosti zapomínají při řízení značky na skupinu obyvatelstva, které má vlastně nejvíce peněz na utrácení? (Rozhodně víc, než všichni ti fousatí hipstři v reklamách). Svět stárne (alespoň ten západní) a honba za millenniály společnosti nespasí. Naopak, vítězem budou ty, které si vytvoří komunitu mezi nastávající seniory.

5KA je kaviár článků, pečlivě vybraný ze zdrojů, věnujících se marketingu, komunikaci, psychologii a inovacím. Věřím, že na světe je informací více než dost a za nejhodnotnější pak musíme považovat schopnost je filtrovat. I to je jedna ze služeb, kterou přináším svým klientům — filtruji za ně informace a vybírám ty, které je posunou v podnikání a komunikaci dále. Pokud by vás zajímalo více, podívejte se co dělám.

Anebo se přihlašte do newsletteru.

Originally published at adamkontra.cz.

--

--