5KA

Adam Ondráček
2 min readDec 16, 2016

--

Dnešní 5KA je o “social intelligence”, nebo-li o platformách, které (především v USA) nabízejí automatizované spojení mezi brandem a influencerem.

Pro začátek, jsou jich desítky, ne-li stovky. Má domněnka je, že takový nástroj musí být poměrně dost regionálně ukotvený a jen velmi těžko dokáže překonat hranice regionu většího, než například USA nebo Evropa. Jde o to, že sebevíc by čeští influenceři mohli být na americkém FameBit, nenašli by tam jediného klienta. Je to tedy hodně o think global, act local.

A jako první, asi nejvýraznější z nich — zmíněný FameBit. To, co u nás dělají agentury jako je GetBoost nebo The Hive a další teď můžete dokázat automatizovaně a bez agenturního feečka. Ale s pricingem za službu. FameBit byl nedávno odkoupem Googlem, aby jim pomohl propojit Utubery s inzerenty. FameBit totiž přináší peníze oběma. Marketplace at its best.

Specifickým a velmi silným segmentem napříč influencer marketingem je určitě kosmetika a fashion. Na tu se zaměřuje další platforma, StyleHaul. Jednoduše vás propojí s influencery, kteří připravují haul. Pro ty z vás, kteří doposud tápali, co to znamená, Haul je video recording, posted to the Internet, which displays items recently purchased, including product details or even the price. The posting of haul videos (or hauls) has been a growing trend, during 2007–2016″ (wiki). Evidentně jsem byl mimo už od roku 2007.

StyleHaul i FameBit se hodně zaměřují na Youtube, jakkoliv zásah mají výrazně širší. Pro Instagram tu pak je InstaBrand. Vybírám ho i přesto, že mám jisté pochybnosti, že nejde čistě o platformu, ale s platformou spojenou agenturu. To je ale bohužel podezření, které nás může provázet u všech zmíněných.

Klear je vlastně svým způsobem víc analytický software, než platforma, přes kterou byste zasáhli influencery. Ovšem velmi chytrou metodou vám to nabízí. Koneckonců, názor mnoha klientů i agentur je, že když budou vědět kdo o jejich brandu hovoří (social listening) osloví si influencera už sami. Zkuste to a pak si přijďte poplakat na ramínko.

Posledním je platforma, která staví na (alespoň podle akcií) skomírajícím Twitteru. Což je drsná zpráva, jelikož když už konečně Twitter v Česku začal růst dost možná ho tu za pár let mít nebudeme. Každopádně Speakr pracuje stejně jako InstaBrand a Klear s big data, analyzuje vaše potenciální brand soulmates a navrhuje vám, jak je oslovit. Typicky mezi jeho case studies převládají příběhy o úspěšných podnikatelích nebo filmové kampaně cílené na early adopters.

Má smysl je všechny prozkoumat a pochopit, že je to budoucnost. Kdo by nechtěl dostat svého youtubera do systému? Máte-li další (lepší), určitě dejte vědět.

Více o mě najdete na adamkontra.cz nebo mi dejte follow: Adam Ondráček

--

--