Jason Roswell from Unsplash.com

5KA: Hlas

Adam Ondráček
4 min readFeb 19, 2019

--

Naučili jsme stroje hovořit lidskou řečí a teď se ji musíme naučit i my, marketéři. V roce 2020 bude více než polovina populace vyhledávat s pomocí hlasového asistenta. Co to znamená pro vaši značku?

Toto je 5KA, abstrakt pěti článků okolo marketingu, komunikace a inovací. Tentokrát na téma heareables. Nebo-li technologií, které nosíte na těle a ovládáte hlasem a co znamenají pro váš marketing.

Hey Siri, What Are Hearables?

eMarketer / Caroline Cakebread

Hearbles (wearables + hear) jsou přístroje, které dokáží spustit nějakou funkci hlasovým pokynem, aniž by byly připojené k dalšímu zařízení. Definice se ovšem často rozšiřuje i na chytrá sluchátka nebo zařízení, která sbírají biometrické údaje (jako fitness náramky) a jsou schopni skrze telefon provést úkon (například zesílit hudbu ve fitku).

Co je důležitější je jejich enormní nárůst, který započal v roce 2017 a je predikován dále i pro rok 2019. Predikce Gartner uvádí, že v roce 2022 bude prodaných více přístrojů ovládaných sluchem a hlasem, než chytrých hodinek. konkrétně přes 158 milionů.

Fast Company uvádí, že Google, Amazon Microsoft se chystají rozjet vlastní nositelné technologie ovládané hlasem. Bloomberg očekává vydání updatovaných Apple sluchátek AirPods s možností přímé aktivace hlasového asistenta vyřčením “Hey Siri”.

Blogovací platforma Medium.com (na které právě jste) i Pocket, aplikace pro ukládaní a čtení článků, obě dvě nabízejí strojové čtení textu, které je téměř nerozeznatelné od něčího podcastu. Zatím pouze v angličtině, ale to je otázka času.

V roce 2023 by mělo být v celosvětové populaci přes 275 milionů domácích hlasových asistentů. V roce 2020 by zisky Amazonu generované čistě skrze jejího asistent Amazon Alexa měli dosáhnout 10 miliard USD.

Nastávající rok 2019 je podle mnoha stratégů rokem podcastů. A stejně tak, jako mohli youtubeři vydělávat na tvorbě videí, už i vy teď můžete vydělávat na tvorbě podcastů. Anchor spustil unikátní marketplace, kde na základě předformulovaných parametrů spojí autora podcastu s inzerentem. Ten dostane k dispozici přednahraný reklamní spot ale pozor — může se sám narozdíl od Youtube rozhodnout, zda jej v podcastu spustí.

The Rise of Voice Commerce

Forbes / TJ McCue

Chytří hlasoví asistenti poslouchají pořád. Ano, pořád. Jejich “wake word” je ve skutečnosti pouze nástrojem, jak jim říci, že odteď mají interagovat. Věděli jste, že i chytré vysavače iRoboto poslouchají a prodávají data třetím stranám?

Jenomže tam to nekončí. Hlasoví asistenti nepotřebují vlastní zařízení. Již nyní jsou nainstalovaní a můžete je používat skrze produkty od Sony, JBL, Onkyo, Anker, Mobvoi nebo Insignia. Google Asistent i řídí komunikaci pro chytré repráky od Altec Lansing, Anker Innovations, Bang & Olufson, Braven a celou řadu další, nehledě na několik producentů chytrých televizí.

Sluchátka BOSEQC35, hit posledního Black Friday, mají už voice asistenta zabudovaného. Stačí zmáčknout tlačítko na jejich povrchu a spojí vás s Google Assistant.

Více než 50 % všech vyhledávání bude v roce 2020 hlasem. Alexa je v tomto ohledu nemilosrdný zabiják reklamy. Společně se všemi daty a algoritmy bere marketérům možnost oklamat spotřebitele hezkými obaly nebo cenou. Cenu za vás totiž porovná Alexa sama. Je to jako kdybyste začali nakupovat naslepo v katalogu. A co teprve, když se za vás na nákupy vydá váš asistent:

Nedostaneme se do momentu, kdy PRisti přestanou oslňovat novináře, ale začnou produkty podbízet Alexe? A co myslíte, měli byste vašemu asistentovi říkat “prosím”?

AlterEgo (source: MIT MEDIA LAB)

Your voice is so much 2018

MIT Technology Review / Rachel Metz

Hlasem ovládanými asistenty to ale nekončí. Studenti v MIT MediaLab vytvořili AlterEgo, chytrý gadget, který dokáže číst co říkáte, když si v duchu pro sebe hovoříte. Pracuje na základě drobných pohybů svalů a elektromagnetických pohybů napříč hlavou. Zatím jde o prototyp, který ale vykazuje 92% úspěšnost.

Za největší challenge ale autoři považují něco jiného. Poukazují na neúsěch Google Glasses, u kterých se prostě prokázala, že hovořit ke svým brýlím na veřejnosti je prostě divné. Najít tedy technologii, která umožní dostatečnou míru diskrétnosti tedy bude ještě chvíli trvat.

Tune your voice

Fast Company / Katharine Schwab

Co teda mohou značky udělat pro to, aby byli konkurenceschopné? Co dělat, když benefity a cenu za spotřebitele srovná stroj? Nezbývá nic jiného, než se soustředit na maximálně zapamatovatelný zážitek se značkou. Vědět, co udělá spojení se značkou nezapomenutelným. Mít precizně vypilovaný tone of voice používat taková slova, která i když přečtená Alexou zařinčí v hlavě zákazníka. Začít investovat do brandových kampaní v “éteru” — na Spotify, v podcastech apod. SEO se posouvá do úplně nového levelu.

No a nakonec — naučit zase značky hovořit k lidem. Svým vlastním, nezaměnitelným hlasem. A s tím vám může velmi dobře pomoci například Voicery. Startup používající umělou inteligenci k tomu, aby vám vytvořil synteticky hlas. Přejete si 60% Moniku Belucci a 40% Scarlett Johansson? Máte ji mít.

Máte váš tone of voice? Má vaše značka opravdovou osobnost? Jestli odpověď není naprosto a určité dvakrát ano, hodně rychle to napravte. Vaše vizuály už vám brzo k ničemu nebudou.

Není to jenom změna v reklamě. Je to změna v naší interakci se stroji. Dřív jsme jim museli všechno napsat. Teď jsme je naučili hovořit naší řečí a vše půjde kupředu zase o něco rychleji.

Stroje se už lidskou řeč naučily. Teď se ji ještě musíme naučit my, marketéři.

Chcete posunout vaši značku?

Jmenuji se Adam Ondráček a tvořím značky. Pomáhám menším i velkým firmám komunikovat a prodávat: wearekontra.com

--

--