unsplash.com

5KA: KANÁLY

Adam Ondráček
5 min readMar 11, 2018

Dnes a denně potkávám klienty, menší i větší firmy, které používají další a další kanály a přitom se naučí využívat je jen z 10 %. Například i velké firmy obchodující napříč Evropou nikdy neslyšely o Facebook Pixelu nebo o tom, jak trackovat výkon online reklamy pomocí UTM parametrů. Proč? Protože můžou. Nejdřív jsme my všichni skočili na špek Facebooku a začali hltat i ten nejzbytečnější obsah (něčí oběd na fotce) a postupně se museli naučit, že ne vidět všechno, ale vidět pouze to důležité, bude cesta k přežití a uchování klidné mysli a integrity. Filtrovat. Sami to určitě cítíte, že je toho moc a chybí vám filtr. No tak 5KA takový filtr je.

A stejně jako jsme my začali hltat vše, co nám naši přátelé na Facebooku či kde jinde nacpali, stejně rychle začali značky hltat každý nový kanál, který přinesla digitální disrupce. Jako když vybuchne supernova, začali se rodit další a další projekty, ve kterým se dalo shrábnout statisíce uživatelů, impresí, konverzí, lajků nebo follow. Takový přehled a rozdělení vám přináším dnes. Neporadím vám ale, který z těch kanálů používat a který ne. Vykašlat se na to úplně nemůžete — protože obsah definuje formát a formáty jsou na každém z těch kanálů jiné. Taky dojdeme k tomu, proč jim neříkám sítě nebo média, ale ve skutečnosti kanály.

Power to the people

Cena smartphonů klesá a jejich dostupnost roste skoro exponenciálně. Většina z nich má osmi megapixelový fotoaparát, což znamená dostatek DPI i na vytisknutí na billboard. Arťáci, accounti, designéři, fotografové, ty všechny může s trochou umu a štěstí nahradit mamina na mateřské nebo šestnáctiletý gymnazián. Nevěříte? Po světě i v Česku jde o rozšířený trend. Na fotobankách jako jsou Twenty20 nebo Lobster.media můžete najít fotky od lokálních neprofesionálů i profesionálů i jim zadávat foto nebo video výzvy na základě vašeho zadání. Ceny jsou srovnatelné a nižší než při zadání agentuře, možnosti nesrovnatelně větší. To na unsplash.com najdete autentické fotografie dokonce zadarmo. Uživatelé všech tří najdete pak na Instagramu. Všechny čtyři jsou stále sítěmi, které obsah produkují a chtějí po nás abychom jej kupovali či konzumovali. Dokonce už vznikla i sociální síť, která propojuje značky a umělce — Ello.

Lidská farma

Pamatujete, jak si v devadesátkách někdo nechal vytetovat reklamu za doživotní rentu? Dnes by to asi málokterá značka udělala. Ale stejně jako v matrixu roboti sklízeli energii z inkubovaných lidských těl, i vy můžete sbírat lajky na lidské farmě. Říká se tomu mikro-influencing. Další nový kanál, který obsah tvoří a můžete si na něm nakoupit pozornost followerů menších a středních bloggerů, celebrit a influencerů. V českém prostředí funguje LaFluence, na světě jich najdete nepřebernou řadu.

Filter is the king

Kdo z nás by nechtěl, ale mu někdo nahlédl do mozku a vlastně sestavil, co reálně chce. Pak byste se nemuseli rozhodovat, zda vás daná věc zajímá a prostě byste ten obsah zkonzulovali. Na jedince šitý filtr nabízí například blogovací platforma Medium.com, která začala přitahovat intelektuálnější tvůrce obsahu, pro které je text stále útočištěm před video masou internetu. Jenomže on ten algoritmus co se vám dívá do mozku nemusí být vždy nestranný. Jako se ukázalo u Youtube, jehož byznys model závisí především na tom, kolik videí přehrajete. A tak začal uživatelům doporučovat konspirační teorie podporující před americkými volbami Trumpa, prozradil ex-pracovník Youtube. Podle něj na Youtube už boj o lidskou mysl vyhrála fikce nad realitou.

Jinou možností je stát se součástí sociálního média, jehož byznys model nezávisí na reklamě a čase, který tam strávíte. Vero je sociální síť, na které se (možná) vaše značka neztratí. Neexistuje tam totiž žádná reklama a jeho tvůrcu nijak neupravují feed a algoritmus. Uvidíme…

Imperativ momentu

Všechno je fluidní a nestálé. Instantní. Instatní messaging je třetí kategorií kanálů, ve kterých můžete sbírat pozornost mnoha uživatelů, vašich potenciálních zákazníků. Přitom ale od textového messagingu jsme se dávno přesunuli k dalším formátům. Především streamu videa, které nás vlastně donutilo zase tvořit obsah (sic!), pro tentokrát ale okamžitě mizející. Pokud vidíte jaké já v této aktivitě obrovskou beznaděj, prozkoumejte chatovací a streamovací appky jako je Houseparty, Peach, Periscope, Kik nebo Musical.ly.

Porn Is Not the Worst Thing on Musical.ly

Než vstoupíte na kterýkoliv nový, pravděpodobně digitální, kanál jako značka, rozmýšlejte si do velmi dobře. Digitální marketing je hlubina, která vám váš pohled oplácí a není dobře se do ní vrhnout po hlavě. Může se také stát, že vaše video bude viset vedle toho, kde si devítiletá bulimička řeže skalpelem do stehen za použití hashtagů #ugly #dontwantliveanymore a #selfharm. Podívejte se na Musical.ly, aktuálně největší hot novinkou na poli digitálního narcisismu, očima matky jednoho z jejich potenciálních uživatelů. A to to všechno začalo tak nevinně. Zpívat písničky, tak určitě. Kanál.

5KA je kaviár článků, pečlivě vybraný ze zdrojů, věnujících se marketingu, komunikaci, psychologii a inovacím. Věřím, že na světe je informací více než dost a za nejhodnotnější pak musíme považovat schopnost je filtrovat. I to je jedna ze služeb, kterou přináším svým klientům — filtruji za ně informace a vybírám ty, které je posunou v podnikání a komunikaci dále. Pokud by vás zajímalo více, podívejte se, co dělám.

--

--