5KA: NOVÝ JAZYK
V globalizovaném, informacemi přehlceném a neustále se měnícím světě se budeme postupně všichni přibližovat všem a vyměňovat si čím dál tím více informací. Jednoduchost, rychlá srozumitelnost a přirozenost v učení budou klíčové. Budeme potřebovat NOVÝ JAZYK. Jestli chceme aby naše školství bylo stejně dobré jako to finské, měli bychom začít na pedagogických fakultách vyučovat emoji. Jejich přirozená znalost bude totiž pro naše děti (vnoučata) stejné důležitá jako pro nás angličtina. A stejně tak bude potřebovat obládat nový jazyk každá značka.
Here’s Why Your Favorite Brands Are Making Their Own Emoticons
Kristina Monllos / Adweek
A bude ho potřebovat asi i vaše značka. Aby jasně hovořila ke svým stávajícím i potenciálním zákazníkům, bude muset hovořit (jejich) jazykem. Ale který si vybrat v totálně globalizované době? Je to stále angličtina, když je čínsky a portugalsky hovořících lidí už na světě více? Jsou to emojis. Značky. Vlastně to stejné, co jste škrábali kružítkem do lavice nebo malovali liháčem jako malí na záchodcích. Některé značky s tím už začali, pro některé se bude hodit zamyslet se nad třemi jazyky značky. Jazyk značky je totiž klíčovým parametrem v brand strategii, protože umí zarámovat celý zážitek.
Artist Vandalizes Virtual Koons Sculpture, Questioning Silicon Valley’s Fake Public Space
Claire Voon / Hyperallergic
Značky se ale nezastaví jenom u emojis. Směrem do augmentované reality jim dal nahlédnout Snapchat ve spolupráci s americkým umělcem Jeffem Koonsem. Pro Snapchat vytvořil sérii pop-artových skupltur, které v augmentované realitě Snapchatu vystavil na frekventované lokality jako je Central Park, prostranství Champs de Mars před Eiffelovou věží nebo před operou v Sydney. Ovšem netrvalo to dlouho a Sebastian Errazurriz posprejoval Koonsovy sochy, aby dal najevo, že veřejný (ehm) prostor patří všem. Tedy, posprejoval. On je posprejoval a nahrál k sobě na web, na Snapchatu se jim nic nestalo. Taky se těšíte, až si jednou otevřete vaši kavárnu? Tak si představte, že takhle za pár let příjdete ráno do kavárny a ze své virtuální výlohy budete muset půl dne seškrabávat nasprejované grafitti, ještě k tomu ve tvaru emoji, kterému vůbec nerozumíte.
How Americans and the Japanese Use Emoji Differently
Kristie Wong / Freshtrax
Abyste porozuměli, tady je trochu historie, jak to vlastně celé vzniklo. Nevíte? ¯\_(ツ)_/¯
Začalo to v Japonsku. A jak to tak bývá, Japonsko je posledních několik dekád oprávněně mekkou a zdrojem inspirace pro všechny futurology. Jestli chcete vědět, kam směřujeme, podívejte se na Asii. V její kumulovanosti se všechny změny odehrávají bleskovou rychlostí.
The Difference Between Asian and Western Emoticons
Koji Steven / 8asians
Konkrétní rozdíly v jazyce emoji naleznete koneckonců i zde. A jednu kočičku k tomu. A návod jak požádat manžela o plastickou operaci.
Apple’s New Animojis Are the Latest Sign That Brands Need to Embrace Augmented Reality
Chripstopher Heine / Adweek
Opravdu si myslíte, že je to věc, co patří do sci-fi? Viděli jste Blade runner 2049? Pusťte si toho původního z roku 72 a zasmějete se, kolik toho už existuje. Nezakazujte vašim dětem smartfouny ale naučte je se učit. Protože pro naše vnoučata bude angličtina jako pro nás latina. Apple už na tom tvrdě pracuje.
Pokud by někdo z vás tápal, možná se bude hodit encyklopedie online zkratek nebo encyklopedie emoji významů.
5KA je kaviár článků, pečlivě vybraný ze zdrojů, věnujících se marketingu, komunikaci, psychologii a inovacím.
Věřím, že na světě je informací více než dost a za nejhodnotnější pak musíme považovat schopnost je filtrovat. I to je jedna ze služeb, kterou přináším svým klientům — filtruji za ně informace a vybírám ty, které je posunou v podnikání a komunikaci dále. Pokud by vás zajímalo více, podívejte se, co dělám. Anebo se přihlašte k pravidelnému odběru newsletteru.
Originally published at adamkontra.cz.