5KA: TRENDY aneb proč by měli marketéři číst jenom papírové noviny

Adam Ondráček
5 min readJan 14, 2018
nový rok může být soumrakem toho starého či novým úsvitem

Je rok 2018. Mnozí z nás se jej nemohli dočkat. “Začneme to dělat lépe”. Jenomže…neuteklo vám něco? Nový rok může být úsvitem toho nového, anebo soumrakem toho odcházejícího. Opravdu jste pochytili vše, co vám mohl dát rok 2017? Já tedy nikoliv. A asi nejzásadnějším zjištěním roku 2017 bylo, jak moc přispívá digitální disrupce k tvorbě jednostranného přemýšlení, názorovým bublinám a biasům. Pojďte je se mnou rozbít.

Dokud nebudou počítače vědět, na co lidé myslí, pak je pvním a posledním úkolem člověka zodpovědného za komunikaci či marketing cítit a chápat potřeby lidí nejenom okolo sebe, ale všude. Připravil jsem pro vás výběr toho, co hýbalo rokem 2017 u nás i ve světě a použil k tomu právě jedny z nejlepších digitálníách disrupcí — služby Google, Youtube a Medium. Pojďte se ohlédnout, abychom tento rok dávali více pozor na to, co se okolo nás děje.

Google Year in Search: Česko 2017

A abych v té bublině nebyl sám, dovolil jsem si některým z vás rozeslat Test Marketéra. Ukázalo se, že jste mě v tom nenechali!

Ve skutečnosti jsme všichni mimo mísu. Respektive pohých 24 ze 100 lidí se trefilo správně, že Volby byly nejvyhledávanějším výrazem na českém Google v roce 2017. Ostatní 4 odpovědi měli v zásadě stejný výsledek, z čehož vyplývá, že jsme v zásadě všichni tipovali. Tady je pro srovnání objem vyhledávání nejúspěšnějších:

Kdo jsou ve skutečnosti ti opravdoví influenceři? 63% z vás tiplo správně Jiřího Kajínka ovšem 94% z vás netuší, že je to Milan Peroutka, který zajímá Čechy na 3. místě. Kdo je sakra Milan Peroutka?

Pro srovnání pět našich největších influencerů. Proč je Milan Peroutka v časové ose dokonce nad Jiřím Kajínkem se neptejte mě, ale Googlu. V jejich žebříčku je Kajínek na prvním místě.

No a teď přituhne. Schválně, kdo z vás ví, jak uplést pomlázku? Ano, to hledali Češi na Google nejvíce a přitom jste to jako nejdůležitější téma označili jenom 3 z vás.

Lidi v marketingu evidentně více pálí výroba másla. Pro vaše srovnání objem vyhledávání másla a pomlázky zde:

A nakonec otázka na světové trendy. Drtivá část z vás správně hádala Hurricane Irma, Iphone X a Iphone 8, málokdo ale v této kombinaci. To byla správná odpověď. Ale who the fuck is Meghan Markle??? Aha, to je ta, co připravila všechny dívky na světě o poslední možnost stát se princeznou.

Youtube Rewind 2017

Pusťte si video výše. A počítejte (věřím, že bude stačit na prstech) kolik referencí z uběhlého roku jste poznali. V každém záběru je alespoň jedna. Nepříjdete si trochu jako ty zombies co už měli být dávno v záhrobí?

Mimochodem, nejlepším klipem celosvětově je vystoupení zpěváka v THAJSKÉ talentové soutěži a mezi prvními pěti nejlepšími hudebními klipy najdete dva v španělštině.

Za všechny alespoň jedno vysvětlení. Ta divná barevná věc se jmenuje SLIME a jak se ukazuje, je to největší DIY trend mezi generací Z. O čemž si řekneme v…

Google Year in Search: Global 2017

“How to make slime” se usadilo na první příčce ve vyhledávání. Nikoliv ve věkové skupině, napříč všemi skupinami. Pokud chcete riskovat rakovinu očí, podívejte se na video výše. Jednotlivé vítěze v kategoriích si můžete prohlédnout na Google Trends. A tady je náš slavný Milan Peroutka v souboji s divnou barevnou hmotou.

Medium: Words That Matter

Aktuálně asi nejrozšířenější platforma pro textový obsah, blogy a články, Medium, zapojila do sledování trendů i svoje vnitřní algoritmy. Dala dohromady 13 slov, která nejvíce rezonovala napříč texty autorů na medium.com a vyzvala světové osobnosti jako jsou Deepak Chopra, Hillary Clinton, John McCain, Tim O’Reilly, Reid Hoffman a další aby na daná témata přidali jejich příspěvek. Čtení je sice zpoplatněné, ale jako inspirativní dárek do nového roku si jej určitě zasloužíte. Pokud se vám za členství na Medium.com nechce platit, zamyslete se alespoň na chvíli nad každým z techto slov:

PRAVDA

ÚMLUVA

DECENTRALIZUJTE

KONKURS

RADOST

NÁSILÍ

MUŽI

EMPATIE

ZRADA

NEZLOMNOST

KOMUNITA

ČERNÍ

OPTIMISMUS

Co vás napadá? Napište mi na Twitteru.

Osobní předsevzetí pro rok 2018

Nakonec, do pětice všeho dobrého. Co může člověk udělat, aby byl méně v bublině a více v obraze? Číst noviny. Ty papírové. To je snad jediná možnost, jak se přiblížit co nejširšímu společenskému vzorku. Já vím, ona je to nuda, často se tam píše nepravdy nebo lži a má to kvalitu slohové práce ze 3. třídy. Nebo Máte nějaké lepší řešení? Dejte vědět. A šťastný nový rok 2018.

5KA je kaviár článků, pečlivě vybraný ze zdrojů, věnujících se marketingu, komunikaci, psychologii a inovacím.

Věřím, že na světě je informací více než dost a za nejhodnotnější pak musíme považovat schopnost je filtrovat. I to je jedna ze služeb, kterou přináším svým klientům — filtruji za ně informace a vybírám ty, které je posunou v podnikání a komunikaci dále. Pokud by vás zajímalo více, podívejte se, co dělám. Anebo se přihlašte k pravidelnému odběru newsletteru. Posílám ho jednou za čtrnáct dní.

Originally published at adamkontra.cz.

--

--