5KA: ZAVŘETE OČI

Adam Ondráček
2 min readJan 21, 2018

Jedna část reklamy (a podotýkám že jenom jedna část) bude vždy o vyvolávání emocí. Emoce je totiž něco, co k vám může zákazníka na dlouho přivázat. Pokud emoce preferuje. Jenomže emoce je spojená s imaginací. Takže co se stane, když mu dáte vizuální, hudební, zvukový i interaktivní požitek z reklamy? Zůstane místo pro imaginaci?

Thinking vs. Feeling: The Psychology of Advertising

Derek Thompson / The Atlantic

Pro začátek se vrátím k původní závorce — a to výtce, že zde hovoříme pouze o reklamě transformativní, nikoliv informativní. Ovšem zatímco transformativní reklama působí na všechny do určité míry, ta informativní jenom na některé z nás. Takže mozek nebo srdce?

Radio, Emotions and Ad Effectiveness

Brian Kaminsky / Huffpost

Vyberme si srdce, a k tomu, nejenom u žen, vede cesta přes uši. Ať už jde o slova, zvuky či hudbu. Vyslovené, ale neviděné, dokáže popohnat fantazii a vytáhnout z nás samotných emoce, po kterých toužíme. Emoce se totiž dají mnohem lépe vyvolat, než našroubovat do hlavy. Přemýšleli jste nad tím, jaký by mohl být “zvukový podpis” vaší značky?

A Close Look At The Numbers: Content Marketing in 2016

The Daily Egg

Informace, příběhy nebo pocity vnímané poslechem tu s námi byli po staletí. V dnešní záplavě audiovizuálního i textového contentu jsou brány do lidského mozku ještě o něco nedobytnější, zocelené hodinami denně strávenými na sociálních sítích. Ti neúspěšnější marketéři alokují na content marketing až okolo 42% ročního rozpočtu.

5 charts that prove viewability and audibility together are key to video ad effectiveness

Howard Blumenstein, Brianne Janacek Reeber / Google

Stejně tak jako tu s námi byli odedávna příběhy vyprávěné ústně nebo audiovizuálně (akorát ten knihtisk to trochu překazil) tak tu byla hudba jako ultimátní zvuk, do kterého byli zakódované informace promlouvající jenom k těm dostatečně citlivým. Všimněte si jak se jenom za posledních několik desetiletí změnil přístup k hudbě — od od vinylů přes kazety, cédéčka, empétrojky až po streamování jako je youtube či spotify až po musical.ly (které mimochodem právě prodal zakladatel za 1 miliardu dolarů). Zvuk je stále klíčem k lidské pozornosti a dokazují to i čísla od Google.

Nakonec pár reklamních kampaní založených na zvuku. Tak u některých klidně zavřete oči.

5KA je kaviár článků, pečlivě vybraný ze zdrojů, věnujících se marketingu, komunikaci, psychologii a inovacím.

Věřím, že na světě je informací více než dost a za nejhodnotnější pak musíme považovat schopnost je filtrovat. I to je jedna ze služeb, kterou přináším svým klientům — filtruji za ně informace a vybírám ty, které je posunou v podnikání a komunikaci dále. Pokud by vás zajímalo více, podívejte se, co dělám. Anebo se přihlašte k pravidelnému odběru newsletteru. Posílám ho jednou za čtrnáct dní.

Originally published at adamkontra.cz.

--

--