Jak si nenechat ujet Hyperloop II.

Článek + podcast

Adam Ondráček
6 min readDec 16, 2018

--

Jak si udržet informační náskok a být připravený na budoucnost komunikace?

Třídílný návod na to, jak číst a vzdělávat se o marketingu a komunikaci. Jak si na to najít čas v hyper zrychlené době, jak poznat dobré zdroje od balastu a jak si z těch dobrých zdrojů odnést to nejdůležitější.

První díl naleznete zde a dokonce si jej můžete poslechnout jako podcast:

V druhém dílu o zdrojích informací, které mi pomáhají si držet náskok a neustále rozšiřovat obzory.

“Na jednu stranu by informace měly být drahé, protože jsou velmi hodnotné. Správná informace na správném místě vám může změnit život. Na druhou stranu, informace mají být volně dostupné, jelikož cena za jejich získání a vytvoření se neustále snižuje (…),” řekl Stewart Brand v roce 1984 Stevu Wozniakovi na Hackers Conference.

Chtějí být informace drahé?

Takže jak to je? Znamená to, že je stále jednodušší a dostupnější si informace opatřit, že jejich celková kvalita se zlepšila? Anebo to naopak znamená, že kvalitními zůstávají jenom ty drahé, nedostupné informace? Bohužel, ani po více než 30 letech od oné konference ani jedno neplatí úplně. Jinak by tenhle článek nebyl zadarmo, haha.

Nejhorším prokletím kohokoliv, kdo pracuje v komunikaci či marketingu, je uzavření se do bubliny. I v českém prostředí vidíme, jak kampaně, které jsou postavené na předpojatých úvahách, vyhrávají ceny a získávají profesionální uznání. Stalo se módou dělat kampaně ne pro segment cílové skupiny, ale pro společenskou bublinu ve které se autor zrovna nachází. Pokud tedy nechcete být předpojatí (obecně se pro to asi více hodí anglický výraz “biased”), tak udělejte jednu věc. Přestaňte zakládat své úvahy na tom, co vidíte na Facebooku. Vaše předpojatost je totiž hnacím motorem algoritmu, který vám servíruje informace a neustále ji ve vás živí. Každý marketér by měl číst občas i papírové noviny. Ty žádný algoritmus nemají.

Filtrujte, pořád

Proč vás varuji před Facebookem a jeho algoritmy? Protože v době “levných” informací zjistíte, že si dříve či později musíte vybírat vlastní FILTRY. Informační filtry jsou totiž stavební kameny pro vaše vzdělávání se.

Jedním ze zásadních filtrů, který silně doporučuji každému začít používat, je služba Medium.com. Je to takový youtube pro články. Na základě toho, jaká témata volíte, komu články lajkujete, koho a co čtete a jak moc daleko je dočtete, algoritmus vybírá další, které vám nabídne. Každý den vám tam přijde výběr článků, které odpovídají vašim preferencím. Medium.com funguje jako nezpoplatněná verze i jako premium. První dva roky mi bohatě stačila ta nezpoplatněná, jakkoliv rozdíl mezi zpoplatněnými články a těmi zadarmo je znatelný. Přejít do placené verze za 50 dolarů ročně je fakt dobrý krok. Mají i mobilní aplikaci, ve které si články ukládáte a otevřou se vždy na místě, kam jste je dočetli. Články navíc můžete nechat strojově převést do mluveného slova, které mimochodem vůbec není špatné. Z každého článku se tak stává podcast. Ve zpoplatněných článcích pak často vycházejí opravdové podcasty namluvené kvalitními speakery.

Druhým klíčovým nástrojem je rozšíření do prohlížeče jménem Pocket. Funguje podobně jako záložky, prostě kliknete na malou ikonku v prohlížeči a článek se vám uloží do Pocketu. Jeho výhodou je, že si pak můžete články číst offline, nechat je opět přeříkat strojovým hlasem namísto podcastu (takže je to dostupné i pro nevidomé). Články si můžete organizovat a pod různými tagy je i sdílet.

Proč je aplikace jako Pocket tak strašně důležitá? Protože informace k vám budou přicházet v různou dobu. Někdy, když budete prokrastinovat na Twitteru nebo Facebooku v sobotu večer, jindy vám v sedm ráno, když sedíte na záchodě, pošle kolega článek přes Messenger. Newslettery také všechny nechodí najednou. Když se budete snažit informace vstřebat v momentě, kdy se objeví, nikdy nic neuděláte a nikdy nic nedočtete. Odvedete pozornost od práce, kterou máte rozdělanou a na článek se stejně dostatečně nesoustředíte, jenom zvyšujete roztěkanost. Místo toho jeodložte do Pocketu a vraťte se k nim ve váš stanovený čas na čtení. Pamatujete, 2 hodiny v pevný den v týdnu?

Navíc — čas, který uplyne od uloženého článku k jeho přečtení, sám působí jako filtr. Může se stát, že bude marketingem hýbat kauza, která ale do týdne vyšumí. Článek, který jste si uložili, už možná není aktuální a naopak vám pomůže se při jeho mazání zamyslet nad tím, co si máte z celé kauzy odnést za ponaučení.

Tak a teď pojďme na ty zdroje. Nejsem schopen je seřadit podle důležitosti, zkuste si tedy mezi nimi vybrat. Newslettery:

 • UnderConsideration LLC — nové logotypy a brand design z celé Evropy i USA.
 • Project Syndicate — aktuální pohled na mezinárodní politiku s pravicově liberálním zaměřením
 • eMarketer Daily newsletter — nejnovější informace z oblasti online marketingu a digitálních médií. Chodí každý den a je mezi nimi docela hodně sponzorských direct mailů.
 • Seth Godin — pravidelná zamyšlení od jednoho z nejprogresivnějších marketérů dneška.
 • Pulsar newsletter — pravidelná dávka case studies z nástroje Pulsar. Ten kombinuje social media listening a umělou inteligenci od IBM. V Česku jej mám jako jediný k dispozici, ovšem newslettery můžete číst všichni.
 • Harvard Business School Working Knowledge — akademické články a studie z Harvardu točící se okolo psychologie, marketingu a byznysového řízení.
 • Product Hunt — je extrémně rychlá, updatovaná databáze nových technologických produktů a startupů. Netušili byste, co všechno se snaží lidi prodat jako produkt:)
 • MediaGuru — skoro to nečtu, ale asi byste to odebírat měli.
 • Médiář — je zajímavé znát laťku současné reklamy v Katovně. A taky vyčíst z PR článků, která agentura se bude v roce 2019 prodávat. Schválně, tipnete si?:) Napište mi.
 • AngelList weekly — aktualizovaná databáze globálních startupů a zároveň hodně zajímavé místo, kde se dá sehnat remote job.
 • The Marketing Journal — provozovaný akademickým zakladatelem současného marketingu Philipem Kotlerem. V poslední době se věnuje především roli značek ve společnosti a tzv. “brand activism”.
 • Contently — většina jejich materiálů má samozřejmě charakter reklamy na samotné Contently, ovšem daří se jim budovat kvalitní playbooky v oblasti content marketingu. Rozhodně je považuji za dobrý zdroj pro začátečníky.
 • Contagious CZ/SK — česká mutace reklamní Bible.
 • Benedict Evans newsletter — osvěžující kombinace marketingu, statistik i světové politiky.
 • Newsletter Navolnenoze.cz
 • Adweek / Adweek webinars
 • Jasmine Bina at Concept Bureau — progresivní americká brand konzultantka
 • Campaign — britský magazín s velkým přesahem do zahraničí
 • Branding Mag
 • AdAge

Kam chodit a potkávat se s lidmi? V tomto nejsem moc dobrý. Od přírody introvert…poradíte vaše oblíbené akce, na kterých se dozvíte něco nového?

 • Meetup — v Česku nepříliš rozšířené, eventy se dějí především na úrovni developerů. Ovšem hojně využívané expaty v Praze, ať už v marketingu či příbuzných oborech. Byl jsem na pár zajímavých akcích a mohu doporučit.
 • Poslední středa H1
 • Prague Startup Centre
 • Všechny eventy Impact HUB Praha byly doposud velmi kvalitní. Zkuste ale v nich vybírat, zda jde opravdu o téma, které vás rozvíjí. To, že je něco super zajímavé, ještě nemusí nutně znamenat, že je to pro vás konkrétně užitečné.

No a nakonec, přestože vás od toho odrazuji, mám lajknutých mnoho mnoho zdrojů na Facebook a Twitteru. Zajímavým zdrojem se pro mě ale v poslední době stává Youtube. Tam ale hrozí, že budou informace nekvalitní snad ještě nejvíc. Tak tedy jeden must-have follow:

Bohužel, vypsat kompletní seznam všeho, co sleduji,čtu a co z toho doporučuji, je nad mé síly. Věřím ale, že do dalšího dílu, budete mít dost času se alespoň probrat výše zmíněnými tipy. V posledním díle se s vámi podělím o mé zkušenosti, jak informace zpracovávat a reálně si z nich něco odnést do praxe.

A nezapomeňte — než se začnete nějakou informací řídit, podrobte ji kritickému úsudku. A než začnete článek číst, zvažte jaké máte od něj očekávání. Koneckonců, máte na to čtení jenom 2 hodiny týdně… tak šťastnou ruku!

Jestli nechcete aby vám utekly další díly seriálu “Jak si nenechat ujet Hyperloop” tak se přihlašte do mého newsletteru.

Jmenuji se Adam Ondráček a působím jako brand developer a consulting marketer. Mám za sebou 10 let praxe praxe v reklamních agenturách i freelance. Pomáhám větším i menším firmám komunikovat a prodávat. Jsem drahý a nedělám zázraky na počkání: wearekontra.com

--

--