unsplash.com

Jak si nenechat ujet Hyperloop III.

Adam Ondráček
5 min readJan 15, 2019

--

Poslední část třídílného seriálu o tom, jak se vzdělávat v proměnlivém oboru marketingu a komunikace. A protože tohle není rozjetý vlak, spíš hyperloop, neměli byste si ho nechat ujet.

Digitální průmysl po nás vyžaduje, abychom především pracovali hlavou a byli schopni dělat kvalitní rozhodnutí. To předpokládá neustálé zdokonalování znalostí. Téma času a jak si ho na potřebné studium najít v rámci pracovního vytížení jsem popsal v prvním díle.

Digitální supernova nám dala možnost zdarma dostupných informací. Bohužel, jak se ukazuje, většinou platí, že čím dostupnější a jednodušeji formulované informace jsou, tím spíše jsou vzdálené pravdě. O tom, že informace nechtějí být zadarmo a z jakých zdrojů čerpám já, jsem psal v díle druhém. Kupodivu, drtivá část oněch zdrojů je zadarmo.

A nyní o tom, jak si z toho, co si přečtěte a shlédnete, něco odnést. A opravdu použít.

Třetí díl si můžete poslechnout i jako podcast:

Buďte dobře vyspaní

Já se nejradši učím v pondělí ráno, když jsem odpočatý po víkendu, mírním tak i úzkost z nadcházejícího pracovního týdne.

Čtěte více článků, které spojuje jedno téma

Až začnete stejně jako já používat aplikaci Pocket, zjistíte, že vždy v ní máte více článků, než dokážete každý týden přečíst. Z toho si nic nedělejte. Naopak, jak jsem psal v minulém díle, i čas je informační filtr.

Když si ale k vašemu úložišti článků (materiálů, videí, čehokoliv) sednete, zkuste si ho vždy na začátek vyhrazeného času projet a najít ve zdrojích jednotící témata pro několik článků. Třebas zjistíte, že jste si v průběhu posledních několika měsíců uložili hned šest článků o tom, jak správně sestříhat video pro online. Přečtěte si je v jedné řadě. Uvidíte, že se vám některé informace potvrdí a naopak místa, kde najdete rozpory, zkuste ověřit v dalších zdrojích.

Pravděpodobně zjistíte, že se téma rozvětvuje do několika dalších směrů. Protože jedna věc je, jak sestříhat správně video pro online kanály a druhá věc je, jak pracuje s metrikou shlédnutí Youtube a jak Facebook (jeden považuje video za shlédnuté po 3 sekundách, druhý po 5). To nevadí. Dá vám to kontext do celé problematiky, naučili jste se, jak sestříhat video pro online (alespoň teoreticky) a máte i přehled o tom, co ještě nevíte a naučit se musíte.

Dělejte si při čtení poznámky rukou

Nebo si kreslete. Psaní rukou zaměstnává částečně jiná mozková centra než psaní na klávesnici, navíc vám umožní stále číst původní text nebo sledovat video. Pořád dokola se ve studiích dokazuje, že studenti, co si psali poznámky (i když si je třebas zpětně vůbec nepřečetli) vykazují lepší výsledky.

Dělejte seznamy

Nebojte se dělat seznamy nebo “postupy”. Klidně sami pro sebe, někam do zápisníku ale spíš bych doporučoval mít třebas vlastní prezentace o pár slidech na některém z cloudů, třebas Google Drive. Klidně si na jednotlivé slidy udělejte printscreen z článku, abyste si udělali vizuální kotvu. I když to možná nebude postup objevný, vy si v něm sami uděláte pořádek — víte teď už, že na začátku online videa potřebujete něco divákům slíbit, pak udělat teaser z obsahu, který je čeká a až pak udělat úvodní jingle. Nakonec si napíšete, že i když to vypadá jako samozřejmost, musíte na konci diváky vyzvat, aby video lajkovali nebo sdíleli. Většinou jim dokonce musíte ukázat přesně kde. Například.

Vytvářejte si pravidla a závěry

Neváhejte být sami pro sebe dogmatici. Důležité je pracovat se závěry jako s něčím, co můžete v budoucnu upravit. Například: “Všechna online videa musí mít na začátku promise a teaser. V jejich popisku by se měla objevovat slova jako “Jak, Kdy, 5 věcí co” atd.

Učte se na konkrétním místě

Tohle může fungovat jenom pro někoho. Výhoda designovaného místa pro učení je následovná — vždy jste ve stejném vizuálním prostředí. Je dobře, aby bylo rozmanité. Tak můžete praktikovat paměťovou metodu, kterou můžete znát jako mindplace ze Sherlocka nebo taky Loci. Až si vytvoříte svůj seznam nebo postup, zkuste si ho po jednotlivých krocích přiřadit fyzicky v prostoru k předmětům či místům. Můžete si i vzít několik různých tužek a propisek a vždy držet v ruce jednu a během toho si opakovat daný bod ze seznamu.

Zkuste to s hudbou i bez

Osobně doporučuji hudbu a sluchátka. Klasická nebo ambientní hudba vám pomůže (pokud vám to netrhá uši) ponořit se do čtení. Zvlášť pokud pracujete v open office. Pokud se rozhodnete bez hudby, ujistěte se, že jste na místě, kde vás nebude nikdo rušit. Někomu naopak místo hudby funguje třeba nepravidelný šum kavárny.

Pište články o tématu a sdílejte je

Haha, proč myslíte, že píšu moje 5KY? To není pro vás, ale pro mě. Je to seznam pěti zdrojů na jedno téma, které spojuji jedním závěrem. Vždy před zveřejněním článek s někým konfrontuji. Zkuste to, i kdyby to mělo číst pět a půl člověka.

Minimalizujte distrakce

Smartphone dejte do vedlejší místnosti nebo na letecký režim. Vypněte emailového klienta.

Jděte spát hned po tom, co si něco přečtěte

Teda, spát. Ono budete spíš 10 minut koukat do stropu a přemýšlet o tom. Nesahejte po telefonu, abyste si něco ověřili. Jenom nad tím přemýšlejte a vytvářejte hypotézy. Až si dáte dvacet, uvidíte kolik si toho pamatujete. A to je to důležité.

Nelitujte času nad zbytečným článkem

Pokud budete mít pocit, že článek, co jste přečetli, byl zbytečný, zamyslete se aspoň, proč vás autor přesvědčil si jej přečíst. Jestli cítíte, že vás téma opravdu přitahuje, napište si tři otázky a na ty zkuste najít ve vašich zdrojích odpovědi.

Konfrontujte vaše závěry s ostatními

Věci, co čtete, sdílejte s ostatními i na sociálních médiích. Ptejte se na názor a klidně jej zkuste schválně interpretovat extrémněji, než ve skutečnosti třebas autor článku chtěl. Klíčem je vyvolat diskuzi a zjistit, co si o tématu myslí ostatní.

Vytvořte si seznam přátel z oboru, kterým můžete článek s osobním doporučením poslat v messengeru nebo e-mailem. Samozřejmě jim říkáte, že “jste si říkali, že by je tohle mohlo zajímat” ale ve skutečnosti chcete znát jejich názor, abyste mohli konfrontovat svůj. Nezapomeňte zprávu personalizovat. V tomto ohledu může fungovat i LinkedIn a jeho skupiny. Nedoporučuji ovšem ty Facebookové, tam velmi rychle nabere diskuze směr úplně jinam. Pokud přesto chcete vyvolat diskuzi ve facebookové skupině, vypněte si k příspěvku upozornění a vraťte se za 48 hodin.

A scházejte se osobně. Fakt. Právě pro to jsem se rozhodl, že po úspěchu našeho novoročního setkání pod názvem Kontra 2019 se chci s vámi — klienty, kolegy a dalšími profesionály — setkávat osobně častěji. Uděláme z toho pravidelnou akci, kde budete mít možnost konfrontovat detailněji jedno téma. Pokud nechcete, aby vám utekly, přihlašte se do mého newsletteru.

Zároveň jsem se rozhodl články konfrontovat naživo v podcastu. Pokud byste si tedy mě a mé budoucí hosty rádi poslechli, první čtyři díly najdete na iTunes, Spotify i Anchor.

Jmenuji se Adam Ondráček a působím jako brand developer a consulting marketer. Mám za sebou 10 let praxe praxe v reklamních agenturách i freelance. Pomáhám větším i menším firmám komunikovat a prodávat. Jsem drahý a nedělám zázraky na počkání: wearekontra.com

--

--