unsplash.com

Kdybychom tak měli křišťálovou kouli

Článek + podcast

To si řekne leckterý marketér nebo reklamní stratég. Jenomže my ji už dávno máme. Jmenuje se Pulsar Audience Insights a jako jediný v Česku jsem se do ní mohl podívat.

Co že to je? Pulsar je spojení monitoringu zmínek značky v digitálních kanálech spojený s uživatelskými daty v konkrétní cílové skupině. Aktuálně monitoruje Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Youtube, všechny online zprávy, diskuzní fóra, mikroblogy i WhatsApp. Do toho přidejte umělou inteligenci IBM Watson a na světě je Pulsar. Křišťálová koule nebo, chcete-li, audience insights tool.

Aktuálně hledám české (i mezinárodní značky) které by se mnou nástroj otestovaly na reálných datech z českého prostředí. Jako jediný v Česku jej mám k dispozici a připravuji workshop, na kterém bychom se společně do této křišťálové koule podívali. Máte-li zájem opřít vaši strategii o data, ozvěte se mi.

A co vám Pulsar umí říct? Tady je několik příkladů. Většina z nich je úsměvných, tak je berte s nadhledem. S konkrétními daty a zadáním se ale dokážeme dostat stejně hluboko, ne-li hlouběji:

Co nejvíc frčí mezi vegany? Nene, avokádo to není.

Pulsar se skrze svou umělou inteligenci, jež umí rozeznávat předměty v obrázcích a videích, rozhodl zjistit, co jsou nejčastěji používané ingredience mezi vegany. A výsledky přinesly velké překvapení — na prvním místě se v počtu zmínek a zobrazení samozřejmě umístil salát, v závěsu ale následovaný čokoládou. Avokádo skončilo na smutném desátém místě a brokolice dokonce na dvacátém. Jestli něco letí mezi vegany — je to čokoláda.

Události, při kterých byla nejčastěji zmiňovaná zmrzlina.

Jaká je nejoblíbenější příchuť zmrzliny? Narozeninová.

Tým Pulsaru si dal za úkol vyzkoumat, jaká je nejoblíbenější příchuť zmrzliny na základě aktuálních konverzací a zmínek, které probíhají v britských digitálních kanálech. Jakkoliv stále vede čokoládová s téměř 30% v závěsu s jahodovou, přišli na další zajímavá zjištění. Situace, kdy si lidé nejčastěji dopřávají zmrzlinu či alespoň o ní hovoří- nejčastěji zmiňovaná situace ve spojitosti se zmrzlinou je něčí oslava narozenin.

Na Nový rok chtějí lidé spíše s něčím skončit, než začínat nové”

Konverzace á la #NewYearNewYou poklesnou 3. ledna na stejný objem jako před Vánoci. Ve skutečnosti je ale nejčastějším slovem spojeným s Novým rokem slovo “přestat”. Lidé tedy vnímají novoroční předsevzetí jako možnost napravit něco, co dělají špatně. S novým rokem chtějí “přestat” a ne “začít”. Asi proto je ve výsledku v únoru ve fitku zase prázdno.

I když máte hezkou kampaň, nikdo vám neodpáře, že vaše oblečení šijí děti z Bangladéše

Podzimní kampaň oděvního řetězce H&M si vzala za cíl, že bude podporovat “jiné” holky. Plus size, trans, queer, holky co sedí s roztaženýma nohama v metru, holky co si neholí podpaždí nebo ty, co jí hranolky v posteli.

Jenomže to nedopadlo tak dobře, jak v H&M očekávali. Při sledování konverzací v době kampaně odhalila umělá inteligence Pulsaru, že převažovaly negativní emoce. Právě umělá inteligence IBM Watson umí rozlišovat z textu i obrazového materiálu či emojis emoční naladění daného obsahu. Ve skutečnosti totiž bylo druhým nejskloňovanějším klíčovým slovem “Manufacturing”.

Během 10 let se online seznamky staly běžnou součástí života

Kdyby v roce 2008 někdo z vašich přátel prohlásil, že se seznámil přes internet, dost možná by se setkal s rozpaky. Dnes je používání seznamovacích aplikací naprosto běžná záležitost, jak dokazuje Pulsar a jeho monitoring tématu.

Přes 80 % lidí vyjadřujících se v online kanálech k tématu seznamování používá Tinder, zároveň ale téměř 14 % má nainstalovaný Grindr. Lidé nejčastěji o online seznamování hovoří (a velmi pravděpodobně aplikace zároveň používají) v sobotu a pondělí večer. Obrovský nárůst v tématu je viditelný například 13. května 2017 poté, co bylo oznámeno spuštění aplikace Just a Baby. Ta, stejným způsobem jako Tinder, seznamuje dárce spermatu či náhradní rodiče a oproti Tinder a Grindru přitahovala především zájemce o vážné vztahy.

Nikdo nepotřebuje novou matraci, jenom už nechce tu starou

V rámci monitoringu zmínek jednotlivých značek se v Pulsaru zaměřili i na americký trh s matracemi. Umělá inteligence IBM Watson rozlišila na obrázcích a v textech zajímavou věc. Velmi často opakovaným slovem bylo “bolest” a oproti tomu většina reklamního obsahu různých značek vykazovala jemné, pastelové barvy a snažila se vyznít jako “utěšující”. Po podrobném prozkoumání často se opakujících frází se totiž ukázalo, že nejčastějším argumentem při výběru nové matrace bylo srovnání s tou starou. Je to totiž jediná vědomost, kterou zákazníci ve skutečnosti mají. A jejich zkušenost s tou starou matrací je téměř vždy špatná.

Londýnské metro očima raních cestujících.

O čem se hovoří ráno v metru v New Yorku, Londýně nebo Tokyu?

Zatímco New York se pyšní největším počtem negativních reakcí a diskuzí o lidech bez domova, introvertní britové vyjadřují ráno v londýnském metru nejčastěji úzkost ale i pochvalu dobře fungujícímu systému. V Dillí vyvolávají velké diskuze členové nižších sekt, kteří si z respektu vůči nadřazeným sektám sedají na podlahu. V Tokiu zase největší diskuze vyvolává fakt, že na jednu z linek nechal dopravní podnik nainstalovat uklidňující klasickou hudbu.

Lidé se dělí jenom na 2 druhy — lidi psí a lidi kočičí. A jak si vedou?

S Pulsarem jste schopni vaši cílovou skupinu definovat nejenom tím, zda hovoří o produktovém segmentu, ale i velmi netypickými atributy. Například tím, zda se na jejich fotkách objevují častěji psi nebo kočky, zda častěji interagují s obsahem, ve kterém jsou psi nebo kočky a zda se označují za “dog people” či “cat people”. Takže kdo vyhrává?

Lidé psí mívají v průměru o 26 přátel více, než lidé kočičí. Je více než dvojnásobná pravděpodobnost, že lidé kočičí budou kamarádit zase jenom s kočkomily. No a to o té “bláznivé ženské, co jí zůstaly už jenom její kočky? Něco na tom bude. Mezi “cat people” je o 20 % více singles.

Pulsar Audience Insights je unikátní nástroj, který spojuje social media listening a pokročilou umělou inteligenci. Jako jediný v Česku jej mám k dispozici a hledám odvážné brand managery a markeťáky, kteří by se se mnou na testovacím workshopu ponořili do dat a vytáhli na světlo světa unikátní zjištění o trhu, segmentu, značce, konkurenčních značkách či cílové skupině.

Pokud se vám článek líbil, dejte mu Clap nebo deset, sdílejte ho nebo začněte odebírat můj newsletter. A pokud jste odvážní, ozvěte se mi.

Jmenuji se Adam Ondráček, tvořím značky a marketingové strategie. Pomáhám menším i velkým firmám komunikovat a prodávat. Jsem kontra a nedělám zázraky na počkání: adamkontra.cz.

Dycky kontra.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Adam Ondráček

Adam Ondráček

Dycky kontra.

More from Medium

Another upbeat addition to AgroStar’s leadership — Hitesh Joshi

goodbye(“Gremlin”) // Hello world

HowGood Brings Critical Insights for Procurement Teams into Latis Sustainability Intelligence…

Testing Starts for Tasmanian Scooter Trials