unsplash.com

Kdybychom tak měli křišťálovou kouli

Článek + podcast

Adam Ondráček

--

To si řekne leckterý marketér nebo reklamní stratég. Jenomže my ji už dávno máme. Jmenuje se Pulsar Audience Insights a jako jediný v Česku jsem se do ní mohl podívat.

Co že to je? Pulsar je spojení monitoringu zmínek značky v digitálních kanálech spojený s uživatelskými daty v konkrétní cílové skupině. Aktuálně monitoruje Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Youtube, všechny online zprávy, diskuzní fóra, mikroblogy i WhatsApp. Do toho přidejte umělou inteligenci IBM Watson a na světě je Pulsar. Křišťálová koule nebo, chcete-li, audience insights tool.

Aktuálně hledám české (i mezinárodní značky) které by se mnou nástroj otestovaly na reálných datech z českého prostředí. Jako jediný v Česku jej mám k dispozici a připravuji workshop, na kterém bychom se společně do této křišťálové koule podívali. Máte-li zájem opřít vaši strategii o data, ozvěte se mi.

A co vám Pulsar umí říct? Tady je několik příkladů. Většina z nich je úsměvných, tak je berte s nadhledem. S konkrétními daty a zadáním se ale dokážeme dostat stejně hluboko, ne-li hlouběji:

Co nejvíc frčí mezi vegany? Nene, avokádo to není.

Pulsar se skrze svou umělou inteligenci, jež umí rozeznávat předměty v obrázcích a videích, rozhodl zjistit, co jsou nejčastěji používané ingredience mezi vegany. A výsledky přinesly velké překvapení — na prvním místě se v počtu zmínek a zobrazení samozřejmě umístil salát, v závěsu ale následovaný čokoládou. Avokádo skončilo na smutném desátém místě a brokolice dokonce na dvacátém. Jestli něco letí mezi vegany — je to čokoláda.

Události, při kterých byla nejčastěji zmiňovaná zmrzlina.

Jaká je nejoblíbenější příchuť zmrzliny? Narozeninová.

Tým Pulsaru si dal za úkol vyzkoumat, jaká je nejoblíbenější příchuť zmrzliny na základě aktuálních konverzací a zmínek, které probíhají v britských digitálních kanálech. Jakkoliv stále vede čokoládová s téměř 30% v závěsu s jahodovou, přišli na další zajímavá zjištění. Situace, kdy si lidé nejčastěji dopřávají zmrzlinu či alespoň o ní hovoří- nejčastěji zmiňovaná situace ve spojitosti se zmrzlinou je něčí oslava narozenin.

Na Nový rok chtějí lidé spíše s něčím skončit, než začínat nové”

Konverzace á la #NewYearNewYou poklesnou 3. ledna na stejný objem jako před Vánoci. Ve skutečnosti je ale nejčastějším slovem spojeným s Novým rokem slovo “přestat”. Lidé tedy vnímají novoroční předsevzetí jako možnost napravit něco, co dělají špatně. S novým rokem chtějí “přestat” a ne “začít”. Asi proto je ve výsledku v únoru ve fitku zase prázdno.

I když máte hezkou kampaň, nikdo vám neodpáře, že vaše oblečení šijí děti z Bangladéše

Podzimní kampaň oděvního řetězce H&M si vzala za cíl, že bude podporovat “jiné” holky. Plus size, trans, queer, holky co sedí s roztaženýma nohama v metru, holky co si neholí podpaždí nebo ty, co jí hranolky v posteli.

Jenomže to nedopadlo tak dobře, jak v H&M očekávali. Při sledování konverzací v době kampaně odhalila umělá inteligence Pulsaru, že převažovaly negativní emoce. Právě umělá inteligence IBM Watson umí rozlišovat z textu i obrazového materiálu či emojis emoční naladění daného obsahu. Ve skutečnosti totiž bylo druhým nejskloňovanějším klíčovým slovem “Manufacturing”.

Během 10 let se online seznamky staly běžnou součástí života

Kdyby v roce 2008 někdo z vašich přátel prohlásil, že se seznámil přes internet, dost možná by se setkal s rozpaky. Dnes je používání seznamovacích aplikací naprosto běžná záležitost, jak dokazuje Pulsar a jeho monitoring tématu.

Přes 80 % lidí vyjadřujících se v online kanálech k tématu seznamování používá Tinder, zároveň ale téměř 14 % má nainstalovaný Grindr. Lidé nejčastěji o online seznamování hovoří (a velmi pravděpodobně aplikace zároveň používají) v sobotu a pondělí večer. Obrovský nárůst v tématu je viditelný například 13. května 2017 poté, co bylo oznámeno spuštění aplikace Just a Baby. Ta, stejným způsobem jako Tinder, seznamuje dárce spermatu či náhradní rodiče a oproti Tinder a Grindru přitahovala především zájemce o vážné vztahy.

Nikdo nepotřebuje novou matraci, jenom už nechce tu starou

V rámci monitoringu zmínek jednotlivých značek se v Pulsaru zaměřili i na americký trh s matracemi. Umělá inteligence IBM Watson rozlišila na obrázcích a v textech zajímavou věc. Velmi často opakovaným slovem bylo “bolest” a oproti tomu většina reklamního obsahu různých značek vykazovala jemné, pastelové barvy a snažila se vyznít jako “utěšující”. Po podrobném prozkoumání často se opakujících frází se totiž ukázalo, že nejčastějším argumentem při výběru nové matrace bylo srovnání s tou starou. Je to totiž jediná vědomost, kterou zákazníci ve skutečnosti mají. A jejich zkušenost s tou starou matrací je téměř vždy špatná.

Londýnské metro očima raních cestujících.

O čem se hovoří ráno v metru v New Yorku, Londýně nebo Tokyu?

Zatímco New York se pyšní největším počtem negativních reakcí a diskuzí o lidech bez domova, introvertní britové vyjadřují ráno v londýnském metru nejčastěji úzkost ale i pochvalu dobře fungujícímu systému. V Dillí vyvolávají velké diskuze členové nižších sekt, kteří si z respektu vůči nadřazeným sektám sedají na podlahu. V Tokiu zase největší diskuze vyvolává fakt, že na jednu z linek nechal dopravní podnik nainstalovat uklidňující klasickou hudbu.

Lidé se dělí jenom na 2 druhy — lidi psí a lidi kočičí. A jak si vedou?

S Pulsarem jste schopni vaši cílovou skupinu definovat nejenom tím, zda hovoří o produktovém segmentu, ale i velmi netypickými atributy. Například tím, zda se na jejich fotkách objevují častěji psi nebo kočky, zda častěji interagují s obsahem, ve kterém jsou psi nebo kočky a zda se označují za “dog people” či “cat people”. Takže kdo vyhrává?

Lidé psí mívají v průměru o 26 přátel více, než lidé kočičí. Je více než dvojnásobná pravděpodobnost, že lidé kočičí budou kamarádit zase jenom s kočkomily. No a to o té “bláznivé ženské, co jí zůstaly už jenom její kočky? Něco na tom bude. Mezi “cat people” je o 20 % více singles.

Pulsar Audience Insights je unikátní nástroj, který spojuje social media listening a pokročilou umělou inteligenci. Jako jediný v Česku jej mám k dispozici a hledám odvážné brand managery a markeťáky, kteří by se se mnou na testovacím workshopu ponořili do dat a vytáhli na světlo světa unikátní zjištění o trhu, segmentu, značce, konkurenčních značkách či cílové skupině.

Pokud se vám článek líbil, dejte mu Clap nebo deset, sdílejte ho nebo začněte odebírat můj newsletter. A pokud jste odvážní, ozvěte se mi.

Jmenuji se Adam Ondráček, tvořím značky a marketingové strategie. Pomáhám menším i velkým firmám komunikovat a prodávat. Jsem kontra a nedělám zázraky na počkání: adamkontra.cz.

--

--