O hledání Boha v algoritmech | ADAM ONDRÁČEK

Adam Ondráček
3 min readApr 26, 2018

--

Jste pyšní na svůj discover weekly na Spotify? Ty jo, je to dobrá fičura, co? Pokaždý. Každý pondělí, když si nový discover weekly pustím, je to perfektní. Ten playlist šlape jako hodinky, je rozjetej jako lokomotiva a nejradši bych si ho nechal napořád. Jenomže on po týdnu zmizí.

Prý za to může algoritmus. Vzorec, který Spotify používá, aby vám našlo tu nejlepší hudbu. Songy, který se nejvíc hodí do vašeho aktuálního vkusu. A ten algoritmus může i za to, že po týdnu zjistíte, že máte jiný vkus. Respektive vám to za vás řekne Spotify.

Jako u Facebooku. Nejdřív jsou vám všichni sluníčkáři, vítači, Okamurové, Hollandové a další dost jedno. Vnímáte to jako vzdálený vřískot dětí, co se na pískovišti pohádali o hrabičky. Jenomže ten algoritmus to pro vás udělá hlavní zprávou dne. Řešíte, kdo si začal (stejně jako další horda dospělých lidí okolo), kdo je větší svině, kdo má a nemá pravdu, což se stejně nakonec ukáže jako zbytečná námaha. Jenomže zatímco si prohlížíte tu spoušť na pískovišti před váma, tak vám za zádama spadne z nebe meteorit. Nebo třeba v mém případě takhle minulý týden spadli tři kosmonauti z ISS. Úspěšně.

V Aronofskyho filmu Pí je taky spousta algoritmů. Hlavní hrdina matematik hledá vzorce. Dochází k závěru, že vše má vzorec. Tím pádem i příroda musí mít svůj vlastní vzorec. Rozhodne se to dokázat na výsledcích burzy. Rozhodne se najít vzorec, kterým se dá pochopit celá příroda (nature). Rozhodne se najít vzorec, který ho dovede ke stvořiteli, který mu zajistí, že se vlastně stvořitelem sám stane.

Zároveň se ale o našeho matematika začnou zajímat dvě dost divný skupinky lidí. Partička mafiánů okolo Wall Street, která by logicky chtěla predikci trhu na burze znát. A taky ortodoxní židovská komunita, která tvrdí, že celá Tóra je převeditelná do čísel, a tím pádem v ní existují vzorce. A ten vzorec, co hledají má, 216 číslic.

Ve zkratce, náš matematik tenhle vzorec najde, ale vyhodnotí ho jako chybu počítače. Ve skutečnosti za chybou počítače stojí mravenci, kteří vlezli do vakuově uzavřeného krytu. Nepředvídatelný error ve vzorci. A do toho jej celou dobu nabádá jeho učitel Sol, aby se nedíval příliš dlouho do Slunce, nebo oslepne.

Jsou dvě cesty k víře v něco většího. Buď se to pokusíme celé pochopit a najdeme vzorec, anebo přijmeme chaos i s faktem, že nevysvětlitelný mravenec v počítači je součástí většího plánu.

Tak si říkám, jestli by nestálo za to zase začít chodit na koncerty, aniž bychom veděli, kdo hraje. Nebo občas zajít na pivo s lidma, se kterými si nejsme jisti, že se shodneme. Jak se totiž zachová algoritmus na Spotify, když v uzavřené skupině převáží jeden trend? Budeme mít všichni stejné discover weekly?

Jestli se vám líbí váš discover weekly, neděkujte Spotify, ale sobě. Dáváte totiž Spotify dostatek svobodných a nepředvídatelných dat, aby vás vždy mile překvapilo. Máte inspiraci odjinud. Proto si tam hledáte nové kapely, proto se díváte na to, co poslouchají ostatní. Bez vás by bylo Spotify k ničemu.

Čím víc neočekávaných a chaotických věcí budete dělat, tím víc se spirála nepravděpodbnosti bude roztáčet. Ale jak jednou dojdeme ke konečnému vzorci, patternu, algoritmu, tu smyčku rozvážeme. Ale já bych chtěl, aby to pokračovalo pořád do nekonečna.

Tak já si jdu svůj discover weekly pustit ještě jednou, než zítra zmizí. A pak udělat něco neočekávanýho. Třeba si dát lívance.

Originally published at adamkontra.cz.

--

--