George Cathcart’s shot WTF?!, taken in San Simeon, California, is one of last year’s 2,200 entries to the annual Comedy Wildlife Photography Awards

WTF, 2018?!

Adam Ondráček
7 min readDec 30, 2018

--

Mukbang? Marie Terezie, modrý lidi všude, konceptuální realismus nebo Ester Ledecká. Co všechno přinesl rok 2018 a co si z toho máme, sakra, odnést?

Je to tu, další nový rok. Poměrně přitažlivá příležitost ohlédnout se za rokem, který uběhl a zkusit odhadnout, co nás čeká v tom následujícím.

Stejně jako vloni jsem se podíval na největší hybatele kultury, společnosti, internetu, události, které rok 2018 formovaly. Protože na všech zmíněných stojí autentická komunikace a marketing.

A sám jsem byl překvapen, kolik — evidentně obrovských a celosvětových trendů — se ke mě vůbec nedostalo. Ať už je to tím, že jsem na ně starý či naopak mladý, anebo tím, že nežiji ve správné části světa. Ovšem — to, že některý z níže popsaných trendů nedopadl na živnou půdu v Česku neznamená, že nás neovlivňuje. Často právě na tom, co se stalo globálně, můžeme dobře odhadnout, co nastane brzy u nás.

Dva roky po sobě jsme prokázali, že největší hnací silou je….závist? Nejvyhledávanější osobou na Googlu v roce 2018 a dokonce i v roce 2017 byla Meghan Markle. Zároveň 6. nejvyhledávanějším tématem celkově. Nikoliv princ Harry nebo “Royal Wedding”. That one lucky bitch.

Nejúspěšnějším filmem globálně byla další marvelovská adaptace a to film nápadně připomínající svým názvem teroristickou skupinu, která se zasazovala o práva černé menšiny v USA. Ano, Black Panther.

Oba dva úspěchy ale blednou před zájmem, jež vyvolal světový šampionát ve fotbale. Ten byl vyhledávanějším než předchozí ročníky, což by se ovšem dalo i přičíst růstu uživatelů Google a obecně růstu populace.

Překvapivým skokanem roku se v Česku ve vyhledávání stala Marie Terezie. Ovšem nikoliv historická postava, ale výpravný film v koprodukci Česka, Slovenska, Maďarska a Rakouska. Sám jsem o něm netušil, přesto se za celý rok umístil výraz na 3. místě v počtu vyhledávání. Marie Terezie se dokonce jako vyhledávaná osobnost umístila na druhém místě a překonala tak Jiřího Drahoše, Miloše Zemana i Světlanu Witovskou.

V Českém žebříčku tradičně vede hokejová olympiáda, tentokrát očekávaně v závěsu s překvapivým výkonem Ester Ledecké. Na čtvrtém místě se objevil e-shop About You, který vstoupil na český trh na podzim 2018.

Mezi první desítkou českých osobností se umístila i Eva Burešová. Pokud vám to nic neříká, nic si z toho nedělejte, mě také ne. Reprezentovala letos Česko v soutěži Eurovision. Nemáte zač.

Pokud byste se divili, proč neustále posíláme no name zpěváky do Eurovision, je na to jednoduché vysvětlení. Vítězná země totiž musí hostit další ročník a to nikdo nechce.

A kdybyste se chtěli otestovat, zkuste seřadit nejdůležitější české osobnosti ve vyhledávání:

Mezi nejdůležitějšími událostmi Česka jsou na prvním místě prezidentské volby, následují čtyři světové sportovní události, dvě reality show a Velká Pardubická. Všechny byly na titulcích a v prvních reportážích zpravodajských pořadů. Jenom srovnání k tomu, jaký poprask udělal vstup About You. Nezapomínejme, že jejich stěžejním marketingovým kanálem byla spolupráce s influencery.

To na českém Youtube vévodil sledovanosti (po hudebních videích) film Jirky Krále “Byl jsem Youtuber”. Na třetím místě se umístil feministický song “Dělám si to sama”. Mnohem zajímavější je ale podívat se na každoroční hraný “sestřih” z dílny samotného Youtube, nebo-li Youtube Rewind. Pokud se nebudete chytat, nezoufejte, já jsem se chytal naposled u Youtube Rewind 2013.

Víte, co je to Fortnite? Online hra, která má za tento rok zisk přes 1 miliardu amerických dolarů. Slyšeli jste výraz Mukbang? Lidé toužící po stále větší intimitě si sami sedají před obrazovku, aby sledovali druhého, cizího, člověka, jak jí.

Chcete se otestovat? Schválně, který z trendů, songů či populární kultury patří ke kterému roku?

Rok 2018 byl i prvním rokem, kdy scénář k reklamě napsala umělá inteligence. Lexus využil kombinaci strojového učení a umělé inteligence IBM Watson. Výsledek posuďte sami:

Blogovací platforma Medium.com každý rok požádá své uživatele, aby psali zamyšlení o tom, jaké slovo vystihuje uplynulý rok. Letošní výběr je výrazně jiný než loňský a nejčastěji používanými slovy jsou: HOME — CARAVAN — GRIT — EXHAUSTION — SHINE — GRATEFUL. Karavana se také často objevuje i v letošním výběru nejstahovanějších fotek z fotobanky Getty Images. Jejich kreativní tým popisuje 3 zásadní trendy ve fotografii a reklamě.

Prvním z nich je “Second Renaissance”. Fotografie, do kterých se vrací znalost historie umění. Opadá touha inovovat a nastupuje snaha hledat inspiraci a vzory úspěchu v dílech starých mistrů. Prohlédněte si výběr Second Renaissance od Getty. Návrat klasického portrétu potvrzuje i zařazení “portrétního režimu” do aplikací fotoaparátů na smartphonech.

Poslední večeře

Druhým vizuálním trendem ve fotografii je “Conceptual Realism”. Za touhou po autentickém obrazu může především stále se zvyšující nedůvěra lidí v média, potažmo v reklamu. V zásadě se na fotografiích opakuje použití “přirozených” a tedy nedokonalých barev, světla, záběrů či ostření společně s výraznou postprodukcí a hraným obsahem fotografie. Prohlédněte si galerii sestavenou Amy Lehfeldt, senior art director v Getty Images.

V roce, který poznamenalo #metoo se podle Jaqueline Bourke projevuje rozklad klasické maskulinity i na fotografiích. Právě tak popisuje 3. vizuální trend roku 2018. Sebevraždy jsou nejčastější příčinou smrti u mužů pod 50 let a staré dobré role modely v reklamě nestačí. Podívejte se na galerii fotografií, které mění pohled na maskulinitu. Koneckonců i Axe, značka, která vždy stavěla na hyper maskulinitě letos nasadila jiný tón:

UX designéři se shodují v roce 2018 na jednom trendu — všude jsou modrý lidi. Pokud máte někdo nějaké vysvětlení, sem s ním. Jediné, které jsem našel je to, že se tak vyhnete narážkám na diverzitu. Modří lidé mohou znamenat kohokoliv jakékoliv barvy pleti. Nebo že by to bylo kvůli tomu, že Pantone barvou roku 2018 byla Ultra Violet? Barvou roku 2019 je, mimochodem, Living Coral.

O tom, zda by designéři měli umět i programovat, o tom, zda bychom měli dál používat šablony anebo neustále iterovat od začátku si přečtěte v letošním UX trend reportu.

Ještě jeden trend jsme mohli zaznamenat v roce 2018. Šéfové technologických gigantů opakovaně stáli před senátními komisemi. Není divu. Facebook je nese část odpovědnosti za genocidu Rohingů v Barmě. Právě po facebooku se totiž šířila nenávistná a vylhaná videa a protože algoritmy facebooku

ještě neumějí barmštinu správně rozpoznávat, ověřování obsahu bylo na lidské podpoře. Víte kolik lidí měl Facebook pro Barmu? Jednoho. Po genocidě má čtyři. Kromě toho se nemůže zbavit nálepky firmy, která pomohla vyhrát Brexit a Trumpovu kampaň. Na různých místech planety je nástrojem ruské informační války.

A nejde jen o Facebook. Google (resp. Alphabet) spolupracuje s americkým ministerstvem obrany na armádním projektu rozpoznávání obličejů. Youtube zase ukázal, že vám jeho algoritmus doporučí spíše virálnější a zábavnější lživé nebo násilné video, než to pravdivé.

A co nás čeká v roce 2019? Několik let předvídaná ekonomická krize. Velmi pravděpodobně zapříčiněná opět hypotékami, akorát teď na levná auta v USA. V následujících 3 letech se očekává až 1000% nárůst domácích voice asistentů jako je Amazon Alexa a Google Echo. Společně se 6 miliardami každý den aktivních uživatelů messaging aplikací je v marketingu jasný směr: stále se zvyšující tlak na “brand-to-one” komunikaci.

Do roku 2019 si zkuste odnést tuto radu: rozlišujte, co je trend a co je hype. Hype je většinou jev, který má velmi rychlý nástup a povětšinou jeden zdroj. Zároveň rychle odumře. Typickým příkladem jsou například burgery v českých restauracích. Trend na druhou stranu většinou nastupuje pozvolněji a má více zdrojů, ze kterých se šíří. Dost často za ním stojí hlubší společenské nebo ekonomické problémy. Ten první je marketingem téměř neuchopitelný, ty druhé sledujte a snažte se zapracovat do vaší komunikace.

Jmenuji se Adam Ondráček, tvořím značky a marketingové strategie. Pomáhám menším i velkým firmám komunikovat a prodávat. Jsem drahý a nedělám zázraky na počkání: adamkontra.cz.

Pokud se vám článek líbil, dejte mu Clap nebo deset, sdílejte ho nebo začněte odebírat můj newsletter.

--

--